04 Lipiec 2023

Diagnostyka HIV. Wskazania dla lekarzy

Szanowni Państwo,

Krajowe Centrum ds. AIDS zaplanowało w roku 2023 przeprowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych skierowanych do środowiska medycznego, w szczególności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy chorób wewnętrznych, ginekologów, pediatrów, neonatologów, a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa.

Działania prowadzone pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” zostały objęte honorowym patronatem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i mają na celu zwrócenie uwagi na stale istniejący problem późnego rozpoznawania zakażenia HIV.   

To lekarz, przeprowadzając wywiad z pacjentem, ma unikalną okazję, aby rozpoznać wskazania przemawiające za zleceniem testu na obecność wirusa i to lekarz powinien być dla pacjenta najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o HIV/AIDS/STIs oraz wskazaniach do wykonania testu diagnostycznego. Diagnostyka w kierunku HIV nie wiąże się ze skomplikowanymi badaniami, ani kosztowną procedurą. Opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i traktowaniu zdrowia seksualnego jako elementu zdrowia każdego człowieka. 

Pragniemy, aby popularyzacja aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, w zakresie testowania w kierunku HIV/STIs, przyczyniła się do zwiększenia liczby zlecanych testów, a tym samym zwiększenia wykrywalności zakażeń HIV. W Polsce nadal liczna jest grupa osób, która nie jest świadoma swojego zakażenia i może nieświadomie zakażać swoich partnerów.
 

W związku z powyższym we współpracy z dr Bartoszem Szetelą z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych UM we Wrocławiu, przygotowaliśmy ulotkę: „Diagnostyka HIV. Wskazania dla lekarzy” – wydanie kompaktowe, zawierające wykaz jednostek chorobowych, których podejrzenie lub rozpoznanie powinno skłonić lekarza do zlecenia pacjentowi testu w kierunku HIV. Materiał ukazał się w czerwcowym wydaniu Gazety Lekarskiej (06/2023).

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką i rozpowszechniana jej wśród personelu medycznego.

 

Zapraszamy również do lektury kolejnego numeru kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS. 
 

W bieżącym numerze znajdą Państwo m.in.:

  • Europejski Raport Narkotykowy EMCDDA 2023 – „Wszędzie, wszystko, wszyscy" –  autor: A. Malczewski.
  • Dane z Poradni Internetowej HIV/AIDS za rok 2022.
  • Artykuły na temat wykorzystania wirtualnej przestrzeni oraz sztuki do skutecznej edukacji zdrowotnej.

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2022/

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw Krajowego Centrum ds. AIDS  (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STIs – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. 

W celu otrzymania bezpłatnych publikacji należy wypełnić wniosek ze strony: https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.