30 Wrzesień 2019

Oddając krew ratujesz życie! Oddawaj ją odpowiedzialnie!

 

Twoja krew może uratować czyjeś życie! Przypominając tę znaną nam wszystkim prawdę, chcielibyśmy wznowić temat odpowiedzialnego krwiodawstwa. 
Centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa to nie punkt diagnostyczny – to miejsce wytwarzania leku. Procedura kwalifikacji dawcy i donacji jest skonstruowana tak, żeby zapobiec przetoczeniu krwi od osób chorych na choroby zakaźne, w tym zakażonych HIV. Ale nie każde badanie w kierunku HIV pozwala wykryć zakażenie, dlatego też tak ważna jest odpowiedzialność dawcy.
W pierwszych dniach zakażenia ilość wirusa jest zbyt mała, żeby wykryć go w badaniu przeglądowym, jednak jest wystarczająca, żeby przenieść zakażenie na biorcę krwi. Istnieją też mutanty genetyczne wirusa. Mogą nie zostać wykryte mimo prowadzenia badań w kierunku HIV przy pomocy testów o najwyższej czułości. Krew może zostać przetoczona i spowodować zakażenie u biorcy, dlatego bezpieczeństwo transfuzji zależy również od współpracy dawcy. 
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w ulotce załączonej do niniejszego newslettera oraz  w obszernym artykule autorstwa dr hab. n. med. P. Grabarczyka - Kierownika Zakładu Wirusologii w Instytucie  Hematologii i Transfuzjologii, w kolejnym numerze kwartalnika Kontra - biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

W bieżącym numerze znajdą Państwo również szereg innych informacji związanych z tematem HIV/AIDS m.in.:

  • Artykuł dotyczący konieczności testowania w kierunku HIV – jedynej metody pozwalającej na wykrycie zakażenia HIV – napisany przez doradców-praktyków, pracujących w warszawskim PKD przy ul. Jagiellońskiej 34;
  • Informację odnośnie zasad finansowania profilaktyki poekspozycyjnej po narażeniu na zakażenie HIV;
  • Wzmiankę na temat bezpłatnej aplikacji PrEP HIV, której autorem jest prof. Miłosz Parczewski – obecnie prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra-2019/.
 

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STI – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. W celu otrzymania bezpłatnych publikacji Krajowego Centrum ds. AIDS należy wypełnić wniosek ze strony https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e-mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.


Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.