26 Październik 2022

Powiedz STOP wirusom – HBV I HCV

Zakażenia przenoszone drogą płciową (ang. Sexually Transmitted Infections – STIs) ze względu na częstość występowania i skutki zdrowotne uznawane są za istotne zagadnienie zdrowia publicznego.

W krajach Unii Europejskiej w ciągu ostatniej dekady zaobserwowano trend wzrostowy liczby rozpoznawanych przypadków STIs. Od 2008 do 2018 r. nastąpił ponad trzykrotny wzrost wskaźnika nowych rozpoznań rzeżączki: z 7,85/100 tys. mieszkańców w 2008 r. do 26,42/100 tys. mieszkańców w roku 2018 (dla Polski – 0,86/100 tys. mieszkańców w 2018 r.). Podobnie od 2010 r. nastąpił gwałtowny – ponad 80% – wzrost liczby rejestrowanych przypadków kiły oraz prawie dwukrotny wzrost wskaźnika nowych rozpoznań (z 4,21/100 tys. mieszkańców w 2010 r. do 7,03/100 tys. mieszkańców w 2018 r., a dla Polski 3,76/100 tys. mieszkańców). Najczęściej występującą STI zarówno w Europie, jak i w Polsce są zakażenia Chlamydia trachomatis, które występują zwłaszcza w populacji osób młodych w wieku 20–34 lat.

W przypadku, gdy STIs pozostają niezdiagnozowane czy nieleczone, dość banalne zakażenia przenoszone drogą kontaktów seksualnych mogą spowodować szereg komplikacji, w tym długoterminowych problemów zdrowotnych, zaczynając od niepożądanych rezultatów dotyczących ciąży i jej rozwiązania do zakażeń noworodków, infekcji niemowlęcych oraz problemów w zakresie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Krajowe Centrum ds. AIDS, we współpracy z dr Bartoszem Szetelą i dr Łukaszem Łapińskim, opracowało, w ramach serii POWIEDZ STOP WIRUSOM, teksty  9. ulotek, które dotyczą najważniejszych zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Każdą z nich  konsultowała merytorycznie prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii. 

Celem każdej ulotki jest omówienie najważniejszych objawów danej jednostki chorobowej, możliwości zdiagnozowania i leczenia oraz sposobów zapobiegania. 

Z niniejszym newsletterem przekazujemy Państwu, jako załącznik, ulotkę dotyczącą HCV/HBV, którą możecie Państwo rozpowszechniać wśród pacjentów i personelu medycznego.

 

Zapraszamy również do lektury kolejnego numeru kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS. 

W bieżącym numerze znajdą Państwo m.in. artykuły na temat.:

  • innych STIs: kiły, rzęsistkowicy, świerzbu i wszawicy;
  • pomocy osobom uzależnionym z Ukrainy w naszym kraju - osiągnięcia i wyzwania;
  • testów w kierunku HIV - czy i kiedy są wykonywane w ramach badań profilaktycznych pracowników oraz badań do celów sanitarno-epidemiologicznych;
  • promowania testowania w kierunku HIV oraz innych STIs w Europie w dobie kryzysu pandemicznego oraz wojennego.

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2022/

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw Krajowego Centrum ds. AIDS  (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STIs – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. 

W celu otrzymania bezpłatnych publikacji należy wypełnić wniosek ze strony: https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.