10 Styczeń 2023

Powiedz STOP wirusom – kiła

Krajowe Centrum ds. AIDS od dawna podejmowało działania, aby w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), https://aids.gov.pl/pkd/,  można było wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, nie tylko test w kierunku HIV, lecz także testy na kiłę i HCV. W połowie września 2022 r. rozpoczęto pilotażowy program, którego celem jest wykonywanie badań przesiewowych (screeningowych) w kierunku kiły i HCV w połączeniu z poradnictwem okołotestowym w PKD.

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS


Centrum we współpracy z dr Bartoszem Szetelą i dr Łukaszem Łapińskim przygotowało również serię 9  ulotek pt. „POWIEDZ STOP WIRUSOM”, które dotyczą wybranych zakażeń przenoszonych drogą płciową (ang. Sexually Transmitted Infections – STIs).

Każda ulotka przedstawia najważniejsze objawy danej jednostki chorobowej, możliwości zdiagnozowania i leczenia oraz sposobów zapobiegania. 

Z niniejszym newsletterem przekazujemy Państwu, jako załącznik, ulotkę dotyczącą KIŁY, którą możecie Państwo rozpowszechniać wśród pacjentów i personelu medycznego.

Z pozostałym broszurami mogą się Państwo zapoznać pod niniejszym linkiem: https://aids.gov.pl/zpdp/ 

Zapraszamy również do lektury kolejnego numeru kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS. 

W bieżącym numerze znajdą Państwo m.in. artykuły na temat.:

  • Kampanii społecznej Krajowego Centrum ds. AIDS #jedynytakitest: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/ - na stronie kampanii umieszczono m.in. sondę uliczną nt. HIV/AIDS, przeprowadzoną w Warszawie w październiku 2022 r. Można ją zobaczyć również na kanale YouTube Centrum: https://www.youtube.com/watch?v=nH6RS8_tGlQ 
  • Wyzwań w planowaniu odbioru przekazu profilaktycznego HIV/AIDS z uwzględnieniem różnic pokoleniowych - dr n. społ. Bogna Szymańska-Kotwica
  • Praw pacjenta do wyrażenia świadomej zgody na wykonanie testu w kierunku HIV.

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2022/

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw Krajowego Centrum ds. AIDS  (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STIs – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa.

W celu otrzymania bezpłatnych publikacji należy wypełnić wniosek ze strony: https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.