03 Październik 2023

Powiedz STOP wirusom – rzeżączka

Krajowe Centrum ds. AIDS przedstawia (jako załącznik do niniejszego newslettera) kolejną publikację z serii „POWIEDZ STOP WIRUSOM” – „Rzeżączka. Broszura została przygotowana we współpracy z dr Bartoszem Szetelą i dr Łukaszem Łapińskim, w ramach cyklu  wydawnictw dotyczących wybranych zakażeń przenoszonych drogą płciową (ang. Sexually Transmitted Infections – STIs).

Rzeżączka charakteryzuje się gwałtownym obrazem klinicznym (wyciek z cewki moczowej, objawy dyzuryczne, ból przy oddawaniu moczu). Stąd ze względów medycznych i epidemiologicznych porada lekarska i diagnostyka powinny odbyć się w trybie pilnym.

Zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowej Organizacji ds. Chorób Przenoszonych Drogą Płciową (IUSTI, International Union Against Sexually Transmitted Infections) diagnostyka rzeżączki powinna odbywać się na podstawie obrazu klinicznego i pobrania materiału do badania mikrobiologicznego. Dopuszczalną metodą diagnostyki jest posiew na odpowiednim podłożu lub badanie metodami biologii molekularnej (PCR), które wykrywa materiał genetyczny Neisseria gonorrhoeae w materiale pobranym od pacjenta. Do diagnostyki rzeżączki odbytu i gardła jest zalecana wyłącznie metoda PCR.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w broszurze i rozpowszechniania jej wśród pacjentów i personelu medycznego.

Zapraszamy również do lektury kolejnego numeru kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS. 

W bieżącym numerze znajdą Państwo m.in.:

  • Artykuł na temat farmakologicznej profilaktyki poekspozycyjnej (PEP) po narażeniu na zakażenie HIV.
  • Wybrane aspekty prawne dotyczące najważniejszych obowiązków pracowników ochrony zdrowia w stosunku do pacjentów w kontekście HIV/AIDS.
  • Relację z obchodów 30-lecia działalności Ośrodka Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia w Wandzinie.

 
Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2023/ 

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw Krajowego Centrum ds. AIDS (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STIs – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. 

W celu otrzymania bezpłatnych publikacji należy wypełnić wniosek ze strony: https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.