07 Październik 2020

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD)

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), to placówki, w których można anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania wykonać badania w kierunku HIV wraz z poradnictwem okołotestowym. 

Punkty działają  wg standardów określonych przez Krajowe Centrum ds. AIDS:

 1. W PKD obowiązuje elektroniczna, anonimowa ankieta, która jest wypełniana przez certyfikowanego doradcę, podczas rozmowy z klientem, poprzedzającej dobrowolne wykonanie testu w kierunku HIV. 
 2. Wynik badania odbiera się wyłącznie osobiście. 
 3. Nie udziela się informacji o wynikach telefonicznie czy korespondencyjnie. 
 4. Wynik testu wydaje doradca, a jego odbiór jest okazją do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, upewnienia się co do jego znaczenia. 
 5. Wynik wydawany jest na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej przez klienta.
 6. Ze względu na obowiązek zachowania anonimowości klientów, poradnictwo okołotestowe nie obejmuje: prowadzenia dokumentacji medycznej, wystawiania recept, leczenia oraz stosowania  produktów leczniczych.
   

Dane z bazy PKD na przestrzeni ostatnich 3 lat:

 • liczba osób przetestowanych w poszczególnych latach:  2018 - 37 666 , 2019 - 42 154 i 2020 (9 miesięcy) - 17 468
 • liczba osób z dodatnim wynikiem HIV poszczególnych latach:  2018 - 405, 2019 - 537, 2020 ( 9 miesięcy): 219

Adresy i godziny pracy punktów są dostępne na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/
 

Więcej na temat pracy PKD, w tym zalecenia dla klientów i aktualną listę placówek, znajdą Państwo w kolejnym numerze kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS.

 
W bieżącym numerze także szereg informacji związanych z tematem  profilaktyki HIV/AIDS, w tym m.in.:

 • Międzynarodowe konferencje w cieniu COVID-19
 • Zawody medyczne a HIV/AIDS - aspekty prawne (cz. I)
 • Zdrowie seksualne osób osadzonych jako interes społeczny

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2020/

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STI – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. W celu otrzymania bezpłatnych publikacji Krajowego Centrum ds. AIDS należy wypełnić wniosek ze strony https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.


Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.