07 Lipiec 2021

Szczepienia przeciwko COVID-19 a przyjmowanie leków antyretrowirusowych przez osoby zakażone HIV

W Telefonie Zaufania HIV/AIDS oraz w mailach do Poradni Internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS pojawiają się w ostatnim okresie niepokojące wiadomości od osób żyjących z HIV zgłaszających się na szczepienia.

Niektórzy lekarze kwalifikujący do szczepienia, mówią pacjentom, że po szczepieniu przeciwko COVID-19 powinno się odstawić leki antyretrowirusowe przynajmniej na tydzień. To bardzo niebezpieczna dla pacjentów rada. Nie można przerywać terapii ARV, ponieważ odstawienie leków powoduje przyspieszenie namnażania się wirusa HIV w organizmie osoby nim zakażonej, co może prowadzić do obniżenia odporności i innych niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. 

Kolejnemu pacjentowi lekarz rodzinny odradzał szczepienie mówiąc, że jest dla niego niebezpieczne. Tymczasem osobom żyjącym z HIV szczepionki przeciwko COVID-19 przynoszą te same korzyści, co innym ludziom – zapobiegają ciężkiemu zachorowaniu spowodowanemu wirusem SARS-CoV-2 i potencjalnie zmniejszają jego transmisję na innych.

Osoby żyjące z HIV powinny regularnie przyjmować skuteczną terapię antyretrowirusową, która nie tylko utrzymuje ich w zdrowiu, ale także zapobiega przenoszeniu zakażenia HIV. Jeżeli pacjent ma wątpliwości, powinien zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego terapię ARV.


Osoby żyjące z HIV powinny być szczepione przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 tak jak wszyscy inni obywatele.


Warto również przypomnieć, że dopóki częstość zakażeń nie obniży się w populacji do bardzo niskich wartości, nadal wszyscy, bez względu na stan zdrowia, powinni przestrzegać podstawowych zaleceń zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2, to znaczy: zachowywać fizyczny dystans, regularnie myć ręce oraz nosić maseczkę na twarzy w przestrzeniach zamkniętych, nawet po szczepieniu.


Maj 2021.


dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska
 

 

Z niniejszym newsletterem przekazujemy Państwu również kolejny numer kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS. 

W bieżącym numerze znajdą Państwo szereg informacji związanych z tematem  profilaktyki HIV/AIDS oraz innych STIs, w tym m.in.:

  • Sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS w roku 2020 w porównaniu z poprzednimi latami, M. Niedźwiedzka-Stadnik, NIZP-PZH
  • 40 lat AIDS - nowe dane UNAIDS na temat HIV, spotkanie wysokiego szczebla ONZ w sprawie HIV.
  • HIV/AIDS i COVID-19 w zakładach penitencjarnych – tykająca bomba z opóźnionym zapłonem, Magdalena Nicoletti

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2021/ 

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw Krajowego Centrum ds. AIDS  (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STIs – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. W celu otrzymania bezpłatnych publikacji należy wypełnić wniosek ze strony: https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.


Życzymy Państwu przyjemnej lektury.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.