21 Grudzień 2020

XXVII Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”

W dniach 30 listopada – 02 grudnia br. miała miejsce XXVII Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”, będąca największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS w naszym kraju pod kątem medyczno-społecznym. 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w tym roku konferencja odbyła się w trybie on-line, a jej transmisja była realizowana na kanale Fundacji Res Humanae.

https://www.youtube.com/results?search_query=res+humanae

Konferencja odbywała się na żywo w godzinach popołudniowych, natomiast retransmisja obrad miała miejsce następnego dnia w godzinach porannych.
Obrady sesji przeplatane były rozmowami w studiu konferencyjnym, gdzie w przerwach Uczestnicy mogli obejrzeć ciekawe materiały związane z tematyką HIV/AIDS i wysłuchać wywiadów ze specjalistami w tej dziedzinie.
 
Krajowe Centrum ds. AIDS prowadziło sesję pt. „Krajowa polityka w zakresie zapobiegania epidemii HIV/AIDS”, która dotyczyła misji i działalności Centrum. Prezentacje uwzględniały zarówno zagadnienia związane z profilaktyką, zabezpieczeniem w leki antyretrowirusowe, testowaniem, działalnością informacyjną, jak i współpracą międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań związanych z epidemią SARS-CoV-2.

Szczególnie polecamy Państwu sesję pt. „ HIV i COVID-19 - dwa wirusy, jedne problem” poświęconą problemom medycznym łączącym dwie światowe pandemie, podczas której wystąpili wybitni specjaliście w swojej dziedzinie: dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska - p.o. Dyrektora Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, prof. dr hab. n.med. Magdalena Marczyńska - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Warszawie oraz dr Joanna Chwaszcz z KUL.
 
Więcej informacji na temat Konferencji mogą Państwo znaleźć na stronie dedykowanej obradom: http://aids2020.pl/
 

Z niniejszym newsletterem przekazujemy Państwu również kolejny numer kwartalnika Kontra – biuletynu informacyjnego Krajowego Centrum ds. AIDS. W bieżącym numerze znajdą Państwo szereg informacji związanych z tematem profilaktyki HIV/AIDS, w tym m.in.:

  • Jak pacjenci żyjący z HIV radzą sobie w czasach pandemii? – artykuł autorstwa dr Bogny Szymańskiej-Kotwicy, Wojewódzki Szpital Zakaźny, Warszawa.
  • Zawody medyczne a HIV/AIDS – stan prawny na dzień 19 listopada 2020 r.
  • Europejski Tydzień Testowania (ETT) w kierunku HIV i wirusowego zapalenia wątroby oraz Światowy Dzień AIDS w dobie COVID-19 - hasło promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility), dr Dorota Król, Fundację Global Public Health Network.

Przypominamy, że wcześniejsze numery Kontry są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/kontra/kontra_2020/

Informujemy również, że istnieje możliwość zamawiania lub pobierania innych wydawnictw (broszur, ulotek, plakatów) nt. HIV/AIDS/STI – zarówno tych skierowanych do środowiska medycznego, jak i do ogółu społeczeństwa. W celu otrzymania bezpłatnych publikacji Krajowego Centrum ds. AIDS należy wypełnić wniosek ze strony https://aids.gov.pl/_publikacje/wersja_papierowa_i_elektroniczna/ i przesłać go pocztą, faxem lub e -mailem. Wydawnictwa są również dostępne na stronie do pobrania w wersji elektronicznej.


Życzymy Państwu przyjemnej lektury.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.