Program Edukacyjny

Ekspozycja zawodowa

Ekspozycja zawodowa to narażenie na materiał potencjalnie zakaźny w związku z wykonywaną pracą, w wyniku naruszenia ciągłości skóry przez: zakłucie, zadrapanie, skaleczenie narzędziem zanieczyszczonym materiałem zakaźnym, zachlapanie błon śluzowych lub uszkodzonej skóry oraz długotrwały kontakt skóry z dużą objętością materiału zakaźnego. 

Postępowanie po ekspozycji zawodowej
Postępowanie poekspozycyjne to wszelkie działania stosowane w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz monitorowanie w kierunku rozpoznania wczesnego zakażenia. Konieczne jest odnotowanie wypadku w pracy w dokumentacji pracownika.

Zasady finansowania ekspozycji zawodowej (PEP)
Profilaktyczne leczenie poekspozycyjne ze styczności z ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV), do którego doszło w wyniku wypadku w trakcie wykonywania czynności zawodowych, jest finansowane przez pracodawcę albo zlecającego pracę, zgodnie z art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284 z późn. zm.). Poprzez ten zapis ustawa zapewnia każdemu pracownikowi lub zleceniobiorcy, w tym także pracownikom kontraktowym, możliwość profilaktycznego otrzymania leku antyretrowirusowego na koszt pracodawcy lub zlecającego pracę.

Finansowanie PEP pracownikom kontraktowym
Osoba fizyczna pracująca w ramach „samozatrudnienia” nie jest sama dla siebie pracodawcą.
Zgodnie z art. 22 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465), zatrudnienie w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Powyższe oznacza, że w przypadku osób zatrudnionych na kontrakcie lub prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli pracują w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy (tj. pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem), finansującym ewentualne zawodowe poekspozycyjne leczenie antyretrowirusowe powinien być pracodawca/zlecający pracę. Oceny charakteru poszczególnych umów powinno się dokonywać każdorazowo, indywidualnie, na podstawie wszystkich posiadanych informacji

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.